Mezuniyete Alınmayan Kızlara Recm İsteyen Avukat Hizbuttahrir Savunucusu Çıktı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen mezuniyet töreninde kız öğrenciler kıyafetleri nedeniyle mezuniyet törenine alınmadılar.

Veliler duruma tepki gösterince olay yerine jandarma sevk edildi. Mustafa Sandal’dan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a birçok sanatçı ve siyasi figürden tepki yağdı.

Sosyal medyada bir avukatta tepki çeken bir paylaşımda bulundu.

İstanbul Barosu’na kayıtlı Avukat Mustafa Kocamanbaş, X hesabı üzerinden recm fotoğrafı paylaşarak, “Çocukların ve yaşıtlarınızın ahlakını bozamazsınız! İslam hukuku olsaydı tazir cezaları ile karşılığını alır örtünmeyi öğrenirdiniz! Ama İslam hukukunu uygulayacak babayiğit yok piyasada, Ama güzel günler yakındır!” yazdı.

ERDOĞAN’A ‘YAHUDİ AŞIĞI’ DEDİ

Kocambaş’ın toplumsal meseleler hakkındaki yorumları da dikkatten kaçmadı. FETÖ’nün kumpas davalarından olan 28 Şubat Davasının tutuklu generalleri hakkında anayasal hükmü yerine getiren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında da yaptığı paylaşım dikkat çekiciydi.

İSTANBUL BAROSUNDAKİ HİZB-UT TAHRİR SAVUNUCUSU

Avukat Mustafa Kocambaş’ın Hizbullah ile ilişkilendirilen Mazlum-Der ve Hizb-ut Tahrir gibi grupları savunuculuğunu yaptığı da ortaya çıktı. Avukat Mustafa Kocamanbaş İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapıyor.

Hizb-ut Tahrir Örgütü Türkiye’de çokça tartışılan gündeme oturmuş bir örgüt olarak biliniyor.

Hizb-ut Tahrir’in Türkiye’deki faaliyetleri 1960’ların başına uzanıyor. Örgüte yönelik ilk operasyon 1967’de düzenledi ve günümüze kadar 2000’den fazla kişi, örgütle ilgili davalarda yargılandı.

2003 yılında Terörle Mücadele Kanunu’daki ‘terör’ tanımı değiştirilip bir örgütün terör örgütü olabilmesi için “cebir ve şiddete başvurması” şartının getirilmesiyle, o dönem yargılanan bazı örgüt üyeleri serbest bırakıldı. Ancak Hizb-ut Tahrir, Yargıtay’ın 2004 tarihli kararı ile “terör örgütü” olarak tanımlandı.

BBC Türkçe’ye konuşan, Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar’a göre ise, “Anayasa Mahkemesi, gerek yerel mahkemelerin gerekse de Yargıtay’ın gerekçeli kararlarındaki izahları, Hizb-ut Tahrir’in terör örgütü olarak kabul edilmesi için yeterli bulmadı…”

Avukat Mustafa Kocambaş bu grubun faaliyetlerine de destek veriyor. Hizb-ut Tahrir yargılamalarına ilişkin Emniyet’in yargıyı manipüle ettiğini iddia eden Kocambaş emniyetin soruşturmada zorlama şekilde silahlı örgüt oluşturma çabasında olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir