NATO’dan Rusya’yı çıldırtacak açıklama! Stoltenberg son dakika duyurdu: Derhal!

Finlandiya Cumhurbaşkanı Alexander Stubb ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldikten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

‘UKRAYNA’NIN HAVA SAVUNMASINA, MÜHİMMATA DERHAL İHTİYACI VAR’

Stoltenberg, “Ukrayna daha fazla bekleyemez. Hava savunmasına, mühimmata ve yardıma derhal ihtiyacı var.” ifadesini kullanarak, Ukraynalıların çoktan birçok başarı elde ettiğini dile getirdi.

Ukrayna’nın başarabileceğini ancak desteklerine ihtiyaç duyduğunu kaydeden Stoltenberg, NATO’nun aktif olarak Ukrayna’ya güvenilir ve öngörülebilir güvenlik desteği sağlamak için çalıştığını söyledi.

‘MOSKOVA’NIN ANLAMASI GEREKİYOR’

Stoltenberg, Ukrayna’nın gönüllü katkılardan daha çok NATO taahhüdüne, kısa vadeli tekliflerden daha çok uzun süreli sözlere ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Moskova’nın bizim bu meselenin dışına çıkmayacağımızı anlaması gerekiyor.” diye konuştu.

NATO’nun Ukrayna’ya yardımı için Finlandiya’nın güçlü desteğine teşekkür eden Stoltenberg, geçen hafta Finlandiya’nın Kiev ile imzaladığı 10 yıllık güvenlik anlaşmasını da memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

‘BİRİMİZE SALDIRI, HEPİMİZE SALDIRI ANLAMINA GELECEK’

Barışı asla hafife almamaları gerektiğine ve tehlikeli bir dünyada yaşadıklarına dikkati çeken Stoltenberg, “75 yıldır başarılı şekilde yaptığı gibi NATO barışı korumak ve savaşı engellemek için daha güçlü hale geldi. Herhangi bir NATO müttefikine karşı yakın bir askeri tehdit görmüyoruz çünkü NATO’nun caydırıcılığı işe yarıyor, hepimiz beraberiz. Birimize saldırı, hepimize saldırı anlamına gelecek. Bu da bir NATO müttefikine askeri bir saldırıyı engellemenin en iyi yolu.” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Ukrayna’nın kendini savunma hakkı olduğuna işaret ederek, NATO’nun da bu savaşın parçası haline gelmeden Ukrayna’nın kendini savunma hakkını kullanmasına yardım etmeye hakkı olduğunu söyledi.

STOLTENBERG’DEN BİRLİĞİ GENİŞLETME SİNYALİ

Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkına ilişkin “Ayrıca Ukrayna, kendini savunmak için Ukrayna dışındaki meşru askeri hedeflere saldırma hakkına da sahiptir.” ifadesini kullanan Stoltenberg, müttefiklerin Ukrayna’nın kendini savunması için sağladığı askeri desteği de memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in üyelikleri dahil genel olarak NATO’nun komuta yapısında yeni bir adaptasyon süreci başlattıklarını, bu kapsamda farklı komuta bileşenleri olacağını ve Kuzey bölgesi dahil Avrupa’nın farklı bölgelerinde yer alacaklarını dile getirdi.

NATO’DAN RUSYA’YA GÖZDAĞI

Finlandiya’nın 4 Nisan 2023’te NATO’ya üye olduğunu hatırlatan Stubb da “Genel Sekreter ile yaptığımız görüşmede, İttifakın Rusya ile olan sınırını iki katına çıkardığı gerçeğini vurguladım. İttifakın bir numaralı güvenlik tehdidi olarak Rusya’yı tanımlaması halinde, Finlandiya olarak İttifaka karşı sorumluluğumuzun tamamen farkına varacağız. Cumhurbaşkanı olarak benim ve Finlandiya olarak bizim amacımız NATO’da sadık, yapıcı ve sorumlu bir ortak olmaktır.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir